machaczka.pl

Blog tematyczny o budownictwie, ogrzewaniu

Budownictwo

Czym uzupełnić ubytki w betonie? Ten materiał ma każdy!

Czym uzupełnić ubytki w betonie? Ten materiał ma każdy!

Każdy z nas ma w swoim domu lub garażu tagretkę pełną różnego rodzaju narzędzi, farb, klejów, gwoździ czy saperkę. Ale nie każdy wie, że w mocy tych wszystkich, na pozór niepozornych akcesoriów, tkwi nieograniczony potencjał do naprawy tak skomplikowanych materiałów jak beton. Tak, to właśnie ten gryzący, niewyobrażalnie twardy beton! Zaskoczony? Przeczytaj dalej, a dowiesz się, jak w kilku prostych krokach naprawić beton i uzupełnić jego ubytki.

Rodzaje ubytków w betonie

Ubytki w betonie to problem, z którym nieraz muszą zmierzyć się właściciele budynków lub innych konstrukcji betonowych. Ich pojawienie się może wynikać z wielu czynników – od nieodpowiednich warunków atmosferycznych, przez mechaniczne uszkodzenia, aż po niewłaściwe wykonanie betonu. Najczęściej spotykamy się z trzema rodzajami ubytków: pęknięciami, dylatacjami oraz wykruszeniami.

Zobacz również: Jak zrobić beton architektoniczny?

Opcje naprawy betonu dostępne na rynku

Kiedy zauważymy, że nasza betonowa konstrukcja wymaga naprawy, przede wszystkim należy dokonać właściwej diagnozy problemu. Wybór odpowiedniej metody naprawy przede wszystkim zależy od rodzaju i rozmiaru uszkodzenia. Na rynku znajdziemy wiele produktów dedykowanych do naprawy betonu. Są to między innymi specjalne zaprawy, masy szpachlowe, a także różnego rodzaju żywice i kleje. Wybór odpowiedniego środka do naprawy ubytków w betonie często bywa kwestią doświadczenia oraz indywidualnych preferencji.

Zastosowanie piasku do wypełniania ubytków

Oto jest! Łatwy, tani i dostępny dla każdego sposobu na naprawę betonu. Piasek! Wszyscy mamy w domu, garażu, czy ogródku choć kilka garści tego naturalnego produktu, a przy tym niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wielkie ma ono zastosowanie. Piasek doskonale sprawdzi się zarówno do naprawy małych pęknięć, jak i większych ubytków. Wystarczy połączyć go z klejem bądź żywicą aby utworzyć wytrzymałe i łatwe w aplikacji masy naprawcze.

Zobacz również: Ile waży m3 betonu? Ile waży kubik betonu?

Poradnik krok po kroku jak naprawić beton własnymi siłami

Nic tak nie cieszy jak dobrze wykonana praca. Zwłaszcza, jeśli zrobimy to samodzielnie. A w przypadku naprawy betonu, nie jest to takie trudne. Wystarczy podążać za kilkoma prostymi krokami, aby pozbyć się nieestetycznych pęknięć czy dziur.

  1. Oceń rodzaj i wielkość ubytku – pęknięcie, dziura?
  2. Wybierz odpowiednią metodę naprawy – piasek, zaprawa, masa szpachlowa?
  3. Przygotuj narzędzia – szczotkę, szpachelkę, strug?
  4. Przygotuj miejsce naprawy – oczyszczając je i usuwając luźne elementy.
  5. Nałóż preparat naprawczy – bez pośpiechu, starannie, warstwa po warstwie.

Zapewniam, że taka samodzielna naprawa betonu to prawdziwa satysfakcja. A przy tym oszczędność pieniędzy i czasu. W końcu nie musimy czekać, aż specjaliści znajdą dla nas wolną chwilę. Możemy to zrobić sami, kiedy tylko chcemy.

Udostępnij

O autorze

Zespół doświadczonych pasjonatów z dziedziny budownictwa i remontów. Od dłuższego czasu podpowiadamy jak urządzić dom lub mieszkanie i co zrobić, aby cieszyć się praktycznym i komfortowym wnętrzem.