machaczka.pl

Blog tematyczny o budownictwie, ogrzewaniu

Poradnik

Jak odnowić meble? Prosty poradnik

Jak odnowić meble? Prosty poradnik

Każdy, kto lubi zmieniać swoje otoczenie, dobrze wie, że nie zawsze trzeba kupować nowe meble, aby odświeżyć wygląd pomieszczenia. Wystarczy trochę pomysłowości, cierpliwości i właściwe narzędzia, aby nadać zniszczonym, zużytym czy po prostu już nie modne meblom nowego blasku. W tym artykule sprawdzimy, jak odnowić meble samodzielnie, w prosty i skuteczny sposób.

Potrzebne materiały do renowacji mebli

Zanim przystąpimy do odnawiania mebli, warto zaopatrzyć się w niezbędne materiały i narzędzia. Do najważniejszych należą:

  • Szlifierka lub papier ścierny – do usunięcia starej farby lub lakieru
  • Podkład (grunt) – przygotuje powierzchnię mebla do malowania
  • Farba lub lakier – do odnowienia powierzchni mebli
  • Pędzle i wałki – do nałożenia farby lub lakieru
  • Środki ochronne – rękawiczki, okulary, maska antypylowa

Wybór konkretnych produktów zależy od rodzaju mebli, jakie planujemy odnowić i efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Zobacz również: Czym zmyć markera z mebli? Odpowiadamy!

Wybór odpowiedniej techniki odnawiania

Kiedy już mamy wszystkie potrzebne materiały, czas na decyzję, jaką techniką odnowimy nasze meble. Pod tym względem jest wiele możliwości. Możemy zdecydować się na tradycyjne malowanie, decoupage (czyli aplikację wzorów z papieru), efekt postarzania, szablony, technikę świecy (pozostawianie nierówności na powierzchni mebla), efekt rdzy i wiele innych. Wybór techniki zależy od naszych oczekiwań co do efektu końcowego oraz od naszych umiejętności.

Nakładanie farby i lakieru

Bez względu na wybraną technikę, podstawa odnawiania mebli to odpowiednie przygotowanie ich powierzchni i nałożenie farby czy lakieru. Pamiętajmy o poprzednim oczyszczeniu i oszlifowaniu mebli, a następnie nałożeniu podkładu. To właśnie on zapewni lepszą przyczepność farby i zabezpieczy mebel przed szybkim zużyciem. Ważne jest również równomierne rozmieszczenie farby – zbyt mocne naciskanie pędzla lub wałka może skutkować nierównościami. Ostateczny wygląd mebli zależy od liczby nałożonych warstw farby oraz od jej typu – matowa farba doda powierzchni delikatnego, ciepłego wyglądu, podczas gdy połyskliwa podkreśli jej elegancki charakter.

Zobacz również: Jak usunąć naklejki z mebli? Zrób to w 5 krokach!

Techniki wykończenia i ochrony mebli

Niezwykle ważnym elementem procesu odnawiania mebli jest ich odpowiednie wykończenie i ochrona. Po wyschnięciu ostatniej warstwy farby, meble powinny zostać zabezpieczone lakierem lub woskiem. Lakier jest trwalszy i bardziej odporny na uszkodzenia, jednak wosk jest łatwiejszy w aplikacji i nadaje meblom efektu naturalnego matu. Ponadto, woskowanie można powtarzać, co pozwoli na długotrwałe zabezpieczenie mebli. W przypadku wyboru lakieru, warto zdecydować się na taki, który jest odporny na zarysowania i pęknięcia, a przy tym nie zmienia koloru farby.

Kończąc, odnawianie mebli to świetny sposób na przemianę starego, nieciekawego mebla w unikalną i wyjątkową część naszego wnętrza. Przy odrobinie kreatywności i cierpliwości, dosłownie każdy mebel jest w stanie odzyskać drugie życie.

Zobacz również: Gdzie wyrzucić stare meble? Czy można do śmieci?

Udostępnij

O autorze

Zespół doświadczonych pasjonatów z dziedziny budownictwa i remontów. Od dłuższego czasu podpowiadamy jak urządzić dom lub mieszkanie i co zrobić, aby cieszyć się praktycznym i komfortowym wnętrzem.